Vi tar plats i Nya Ostkustbanans styrelse

Vår näringspolitiska chef Roza Güclü Hedin tar nu plats i Nya Ostkustbanans styrelse som adjungerad tillsammans med Mittsvenska Handelskammaren. Tillsammans representerar vi över 600 företag i våra regioner.

Vi ser vår roll som adjungerade i styrelsen som en möjlighet att aktivt bidra med näringslivets perspektiv. Vårt fokus är att säkerställa att satsningarna på Nya Ostkustbanan möter de faktiska behoven hos industrin, logistiksektorn och exportföretagen – både i Gävleborg och Dalarna, säger Roza.

En viktig prioritering för Sverige

Att Nya Ostkustbanan prioriteras handlar om Sveriges konkurrenskraft i stort. Vi ser redan idag hur en överbelastad infrastruktur riskerar att sätta stopp för Sveriges möjligheter att dra nytta av de enorma industrisatsningarna i Norrland och vår region.

För våra medlemsföretag är ökad transportkapacitet – möjligheten att köra längre och tyngre tåg – samt tillförlitliga och snabba transporter avgörande. Det är avgörande både för att behålla och attrahera kompetens genom kortare restider och för att effektivisera godstransporter till hamnar och förädlingsanläggningar i Bergslagen, Stockholm och Göteborg. Vi vill vara en attraktiv region, och NOKB skulle möjliggöra en större arbetsmarknadsregion, säger Roza Güclü Hedin.

Fler nyheter

Tillväxt börjar med konkurrenskraft och internationell handel

Näringsliv och samhällsaktörer i gemensamt samtal om motståndskraft och samverkan

Satsningarna som växer Mellansverige

Rätt exportdokument kan avgöra hela affären